Sıkça Sorulan Sorular

Mevlana Değişim Programı’ndan yararlanmak isteyen ve ön şartları taşıyan bir kişi nasıl başvuru yapmalı?
Öğrenciler, Türkiye’de kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumunun Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofisine https://mevlana.yok.gov.tr internet adresinden ulaşabileceği gerekli formları eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurusunu gerçekleştirebilir. Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalayan yükseköğretim kurumlarında görev yapan tüm öğretim elemanları da aynı şekilde ilgili Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofisine başvurularını yapabilirler.

Mevlana Değişim Programı’ndan kaç sefer ve ne kadar süre ile yararlanabiliriz?
Öğrenciler; Mevlana Değişim Programı’ndan en az bir, en fazla iki yarıyıl faydalanabilirler. Yarıyıl hesabı, eğitim sistemi dikkate alınarak değişiklik gösterebilirse de toplam değişim süresi bir eğitim-öğretim yılını aşamaz. Öğretim elemanlarının Mevlana Değişim Programı hareketlilik süresi, bir eğitim- öğretim yılı içinde bir defaya mahsus olmak üzere en az bir hafta en fazla üç ay olabilir.

Mevlana Değişim Programı’ndan yararlanmak isteyen bir öğrenci gittiği kuruma eğitim öğretim ücreti öder mi?
Öğrenciler sadece, Mevlana Değişim Programı öğrencisi oldukları süre zarfında kayıtlarının bulunduğu örgün yükseköğretim kurumlarına ödemekle yükümlü oldukları katkı paylarını ya da öğrenim ücretlerini ödemeye devam ederler. Değişim programı çerçevesinde gideceği yükseköğretim kurumuna ayrıca bir eğitim öğretim ücreti ödemezler.

Programa katılan öğrenci dönem kaybına uğrar mı?
Mevlana Değişim Programı’na katılıp, başka bir ülkede eğitim gören öğrencinin yurt dışındaki yükseköğretim kurumunda almış olduğu ders ya da derslerin, Öğrenim Protokolü’nde hangi derslere denk sayılacağının açıkça belirlenmiş ve öğrencinin bütün derslerden başarılı olması durumunda, öğrenci ülkesine döndüğünde herhangi bir dönem kaybı yaşamaz.

Programla İlgili Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?
• Öğrencisi olduğun ya da görev yaptığın yükseköğretim kurumunun Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofislerinden
• https://mevlana.yok.gov.tr internet adresinden
• Ya da Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Akademik Değişim Programları Birimi’nden programla ilgili bilgi, belge ya da gerekli dokümanlara ulaşabilirsiniz.